Jdi na obsah Jdi na menu
 


cereusy

12. 12. 2009
Pěstujeme-li cereus při nízké teplotě
, omezíme i zálivku. Cereus není náročný na vodu a ani na vlhkost vzduchu, snese i částečné sucho.Cereus zaléváme měkkou, odstátou vodou. Cereus dobře snáší suchý vzduch.

 

 

Pochází z Jižní Ameriky. Kvete velkými květy, převážně bílými. Plodem je bobule.

Potřebuje přímé slunce (po odzimovávání navykáme na slunce postupně, nejprve jej dáme do stínu a postupně stínění omezujeme) a teplo. Nemá rád průvan. Zálivka postačí mírná, používáme měkkou odstátou vlažnou vodu. Dokonce mu prospívá rosení vlažnou vodou. Přezimuje bez jakékoliv zálivky při teplotách 12 - 8°C. Květináč musí mít výbornou drenáž. Pro substrát se doporučuje směs 2 dílů kompostu, 1 dílu písku a 1 dílu cihlové drti. Hnojí se jednou měsíčně tekutými hnojivy pro kaktusy.

Množí se řízkováním stonků nebo semeny.

 

Cereus, charakteristika a základní rady pro pěstování

Cereus pochází z jižní Ameriky a je rozšířen po celém tropickém pásmu. Typické pro kaktusy jsou axily, na kterých jsou aeroly s ostny. Cereus nesnáší průvan a má rád slunné stanoviště jako většina kaktusů. Za horkých letních dní je však třeba přistínění. Bez slunce
se cereusu nedaří a pomalu hyne. Ceresu vyhovuje běžná pokojová teplota. V zimě by měla být
rostlina
na suchém, chladném stanovišti. Teploty mezi 6 – 8 °C jsou pro cereus v zimě ideální. V letních měsících rostlině svědčí
pobyt

na venkovním stanovišti. Před větrem a deštěm chraňte cereus na vhodném stanovišti. Cereus je nutné každoročně přesazovat.

 

 

 

Jak zalévat cereus?

Pěstujeme-li cereus při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Cereus není náročný na vodu a ani na vlhkost vzduchu, snese i částečné sucho. Cereus zaléváme měkkou, odstátou vodou. Cereus dobře snáší suchý vzduch, rosení teplou vodou mu však prospívá.V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, abychom mohli zabránit přemokření rostlin. Příliš chladné a vlhké stanoviště způsobuje, že rostlina neroste a kořeny pomalu uhnívají.

Hnojení a substrát pro cereus

V létě hnojíme cereus jedenkrát 1 krát za měsíc polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro kaktusy, rozpuštěného ve vodě. Je vhodné zakoupit si v zahradnictví již předem připravenou směs určenou speciálně pro pěstování kaktusů. Doporučené složení substrátu se skládá z 1 dílu drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu rašelinového substrátu, 1 dílu písku a cihlové drťi.

Cereus – množení

Cereusy množíme semeny nebo stonkovými řízky. Stonkové řízky než zasadíme do písku, necháme přibližně 14 dní zaschnout, poté lépe zakořeňují.

Jak kvetou cereusy?

Cereusy kvetou v létě (červen – září). Kvete růžovými a bílými květy. V bytových podmínkách jsou květy na kaktusech téměř vzácností.

Choroby a škůdci kaktusů

V bytech

jsou rostliny napadány zejména sviluškou (bílá pavučinka) nebo vlnatkou (bílé chomáče lepkavé hmoty). Dále pak také ještě štítenkami a háďátky. Příliš chladné a vlhké stanoviště způsobuje, že rostlina neroste a kořeny uhnívají.

 

Druhy ceresů

  • Cereus peruvianus
  • Cereus peruvianus „Monstrosus”
  • Cereus jamacaru „Monstrosus” (pochází z Brazílie stejně jako guarana, dorůstá až 10 metrů)
  • Cereus forbesii
  • Cereus peruvianus „Cristata”
 

Náhledy fotografií ze složky cereus peruvianus ,cereus peruviánský