Jdi na obsah Jdi na menu
 


rhipsalidopsis(hatiora)-velikonoční kaktus

19. 12. 2009

ZIMNÍ ODPOČINEK PŘINESE JARNÍ KVĚTY

Kaktus Hatiora gaertneri, známý jako velikonoční kaktus, potřebuje v zimě období klidu, aby na jaře pěkně rozkvetl. Dopřejeme mu proto asi šestitýdenní pobyt při teplotě 15 – 17 st. C s minimálními dávkami vody. Pokud bude v místnosti teplé nad 20 st. C, květy nenasadí. Do teplejšího prostředí rostlinu přeneseme, až když se na koncích výhonků objeví první květní pupeny. V té době ji také začneme více zalévat. Padání poupat může způsobit nedostatek živin nebo nadbytek vody.

Pochází z Brazílie. Velice se podobá vánočnímu kaktusu (rod Schlumbergera). Na rozdíl od něj ale jednotlivé články mají kraj tvořený vlnkami. Dorůstá výšky až 30cm. Rostlina je tvořena na sebe navazujícími články. Kvete na jaře v obodbí velikonoc červenooranžovými paprsčitými květy.

Vyhovuje mu teplé místo s dostatkem světla nebo polostín. Na zimu se rostlina přenese do chladné místnosti s teplotou kolem 10°C bez žádné zálivky. V okamžiku tvorby poupat se přemístí do pokojové teploty a postupně zvyšujeme zálivku. Pokud jsou poupata již náležitě nalitá, nesmí se s rostlinou hýbat, jinak o ně přijde. Je velice nenáročná na zeminu. V substrátu obsahujícím menší množství živin kvete nejlépe. Přesazujte až ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné.

Množí se jednotlivými články rostliny, které bez problému zakořeňují.

RhipsalidopsisGaertneri.jpg
1120 x 840 px
138.92 kB 

Rhipsalidopsis rosea – opomíjený skvost

Ač spíše sukulentář, přece jen ve mně i v mé sbírce zůstalo mnoho stop mé kaktusářské éry. Stále se dokáži nadchnout krásou a barevností květů echinopsů i jiných kaktusů. Již delší dobu se chystám upozornit naši kaktusářskou veřejnost na odněkud opomíjené kaktusy rodu Rhipsalidopsis. Každé jaro mě vždy překvapí spoustou nádherných květů Rhipsalidopsis rosea. Je až s podivem, že tato rostlina není umělým hybridem, ale čistě botanickým druhem.  Příroda je přece jen geniálně dokonalá.

 

Rhipsalidopsis rosea není z pěstitelského hlediska zrovna jednoduchá rostlina, ale při dodržení několika podmínek ji lze ve sbírce dobře udržet a navíc se dočkat nádherných květů. V domovině roste tato rostlina jako epifyt, takže vyžaduje humózní a propustný substrát. V době růstu je vděčná za pravidelnou zálivku a občasné přihnojení.

Rostlina má dvě růstová období. To první je na jaře po odkvětu, kdy je i vděčná za přihnojení. Koncem června dopřeji rostlinám klid na stinném místě ve skleníku a občas je porosím. Jako u mnoha jiných kaktusů i sukulentů končí tento první klid s příchodem chladnějších nocí začátkem srpna. Rostliny rostou, jejich drobné články mohutní a jsou vděčné za ještě jedno přihnojení. S příchodem předzimního stěhování  rostlin umístíme Rhipsalidopsis rosea na polostinné místo a naposledy zalijeme. Během zimního klidu ji jen občas za slunného dne porosíme. 

V teplých jarních dnech stupňuji rosení do té doby, než se objeví násada květů – to je koncem března nebo v dubnu. Pak již začnu s pravidelnou zálivkou. Osvědčilo se mi, když květináč s rostlinou stojí v misce s vlhkou rašelinou. Zhruba po měsíci se dočkáme krásných růžovofialových květů, které postupně zdobí rostlinu až několik týdnů.  Je to krásná rostlina – zkuste ji pěstovat také.

 

    Velikonoční kaktus
<<- předchozí další ->>
 

 

latinský název: Rhipsalidopsis gaertneri lidový název: -velikonoční kaktus
typ: listovitý kaktus,článkový kaktus květy: růžové,červené,jemně fialové
osvětlení: rozptýlené světlo,polostín doba květu: zima-jaro
půda: hlinitá listy: zelené
náročnost:

 

 

POPIS:
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) je kaktus s u nás velice rozšířeným názvem. Stonky se sestávají z malých plochých článků. Na jaře se na nich objevují zvonkovité kvítky našedlé barvy. Může dosahovat do výšky až 30 cm.
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) nevydrží přímé sluneční paprsky, je lepší ho pěstovat na zastíněných místech. V létě ho zaléváme hojně, v zimě přiměřeně. Teplota by neměla klesat pod 12°C. V období květu nelze z kaktusu odřezávat řízky a dokonce ani přemisťovat květináč, kaktus by mohl shodit poupata. V létě se umisťuje na balkon, je však nutné ho ochránit před přímými slunečními paprsky. Rozmnožuje se řízkováním. Řízky se nechají 2 až 3 dny proschnout, a poté se umisťují do vlhkého písku. Pro sázení se používá zemní směs s humusem ( 1/4 - 1/5 z celkového množství) a pro intenzivní růst je nutné kaktus hnojit.
ČELEĎ:
Cactaceae, kaktusovité.
PŮVOD:
Brazílie.
TEPLOTA:
Ve


likonoční kaktus (Rhipsalidopsis) se uchovává se při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát mu období klidu při teplotě 15 až 17°C.
OSVĚTLENÍ:
Vyžaduje světlé umístění, nejlépe lehký polostín, ale s nutným zastíněním před přímými slunečními paprsky. Dobře se mu daří na severním okně.
ZÁLIVKA:
Poté, co se objeví poupata až do konce kvetení sho zaléváme vydatně, zem musí být stále navlhlá. Na konci kvetení se zálivka trochu omezuje. Od září rostlina přechází do období klidu, se snížením teploty je zálivka omezená, zalévá se ojediněle, pouze tak, aby zemina nevyschla úplně.
HNOJENÍ:
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) přihnojujeme od března do června speciálním hnojivem pro kaktusy, každé dva týdny. Aplikovat pro velikonoční kaktus organická hnojiva, což platí i pro ostatní kaktusy, nelze.
VLHKOST VZDUCHU:
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Vlhké prostředí je pro velikonoční kaktusy prospěšné.
PŘESAZOVÁNÍ:
Přesazujeme je po odkvětu, na konci května až v červnu. Nádoba pro přesazení se hodí prostorná, ne však hluboká. Upřednostňují substrát se slabě kyselou reakcí, s pH 4,5 až 6.
Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuka. Nutná je dobrá drenáž. Můžete použít kupovanou půdní směs pro kaktusy.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) rozmnožujeme semeny a řízky, které se po několika kusech sadí do jednoho květináče. Řízky, které mají 2 až 3 části se v průběhu 2 dní usuší a zakořeňují v navlhlém substrátu z listovky a písku ve stejném podílu. Řízky se nemohou zahloubit do země, postačí, když se spodek části bude dotýkat půdy.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hrozí pouze následkem přelití.

FOTOGALERIE VELIKONOČNÍCH KAKTUSŮ

Velikonoční kaktus

 

Velikonoční kaktus

 

Velikonoční kaktus

 

Velikonoční kaktus

 

Velikonoční kaktus

 

   

 

 

Náhledy fotografií ze složky velikonoční kaktus