Jdi na obsah Jdi na menu
 


vánoční kaktus (schlumbergera,zygocactus,epiphyllum)

16. 12. 2009

Popis Vánočního kaktusu
Schlumbergera, Epiphyllum, Zygocactus, Vánoční kaktus
  
Vánoční kaktus

Vánoční kaktusy k nám přicestovaly z tropů deštných pralesů ve Střední a Jižní Americe a hlavně z Brazílie. Plazivé větvičky této zajímavé rostliny připomínají šňůry buřtů, protože jsou tvořeny oválnými články. Koncem podzimu a počátkem zimy vánoční kaktus bohatě rozkvétá záplavou květů nejčastěji červenorůžové barvy. Květy však mohou mít i bílou a žlutou barvu nebo různé odstíny barvy růžové, červené a fialové. Vánoční kaktus vypadá nejlépe v závěsném košíku, kde báječně vyniknou dlouhé stonky se zářícími květy.

 

Vlastnosti Vánočního kaktusu
  
Vánoční kaktus
  
Velikost: Dospělá rostlina může mít stonky dlouhé i 1 m.
Kvetení: Vánoční kaktus kvete na konci podzimu a začátkem zimy záplavou většinou červenorůžových hvězdicovitých květů.
Vůně: Žádná.
Hydroponie: Spíše nevhodný.
Životnost: Vánoční kaktus nám krásně poroste mnoho let.
Náročnost: V podstatě nenáročná rostlina, jestliže jí dopřejeme správnou péči.
Rada: Během léta můžeme vánoční kaktus přenést na zastřešený balkón mimo přímé sluneční paprsky. Tímto pobytem rostlina zesílí.

 

Umístění Vánočního kaktusu
  

Světlo: Vyžaduje světlé až polostinné místo, kam nedopadají sluneční paprsky. Během kvetení rostlinu nepřemisťujeme, protože by mohly opadat poupata.
Teplota:
Vánoční kaktus pěstujeme při normální pokojové teplotě, ale v období klidu vyžaduje chladno asi okolo 12-15°C.
Vzdušná vlhkost:
Při normální pokojové teplotě můžeme Vánoční kaktus občas rosit odstátou vodou a květináč postavíme na vlhké kamínky.
Ovzduší:
Vánoční kaktus je vcelku odolný.

 

Péče o Vánoční kaktus
  
Zálivka: Před požadovanou dobou kvetení udržujeme rostlinu asi 3 měsíce v chladnu a suchu. Potom rostlinu přemístíme do tepla a zvýšíme dávky vody. Po odkvětu opět přejdeme na období klidu.
Hnojení:
Jestliže rostlina kvete, slabě ji přihnojujeme jednou za dva týdny tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny.
Čištění:
Občasné mlžení většinou zajistí čistotu listů, jinak můžeme stonky lehce otírat vlhkým hadříkem.
Půda:
Rašelinitá půda s hrubým pískem.
Přesazování:
Můžeme přesazovat na jaře, jestliže má rostlina mnoho kořenů.
Seřezávání:
Není nutné.
Množení:
Odebereme několik stonků asi s čtyřmi články a necháme je na vzduchu několik hodin zaschnout. Květináč naplníme rašelinou smíchanou s hrubým pískem a stonky do ní zasuneme tak hluboko, aby stály vzpřímeně. Umístíme na světlé a teplé místo a zaléváme tehdy, když substrát vyschne. Vánoční kaktus také zakoření ve vodě.

 

 

 

 

 

 

Schlumbergera truncata
Vánoční kaktus

stanoviště: polostín
zálivka: občasná + mlžení
výška: 31-60 cm
barva: bílá, červená, růžová
okrasná: květem

 

 

Vánoční kaktus pochází z brazilského deštného pralesa, kde roste vysoko v korunách stromů. Kvete v období vánoc, od toho je odvozen jeho název. Vyžaduje světlé až polostinné místo bez přímého slunce. Většinu roku vyžaduje bohatou zálivku. Po odkvětu však zálivku zmírníme. Je nutná zvýšená vlhkost, proto kaktus často rosíme a květináč postavíme do misky s vlhkými kamínky. V době růstu přihnojujeme každých 14 dní tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Vánočnímu kaktusu dopřejeme normální pokojovou teplotu, v období klidu vyžaduje spíše chladnější teploty okolo 12-15°C.

Pochází z Brazílie.Je důležité, aby jste od okamžiku vytvoření poupat s rostlinou nehýbali, jinak otřesy mohou způsobit opadání květů!


Schlumbergera.jpg
      576 x 768 px
      58.44 kB Schlumbergera2.jpg
      1024 x 768 px
      115.33 kB

Druhy:

Schlumbergera gaertneri

 


Po příhlášení (registrace) zde uvidíte 1 foto z internetu.

Schlumbergera russelliana

Existují vnitrodruhové taxony:

 • 'Tinsel'
 • 'Yellow Queen'
 • 'Exotica'
 • 'Madame Butterfly'

ZYGOCACTUS TRUNCATUS

Pochází z tropických deštných pralesů ve střední a Jižní Americe a z oblastí Brazílie jako epifit. Rozkvétá koncem podzimu a počátkem zimy. Květy nabývají barvy od bílé do červené. Může být i žlutý v případě odrůdy 'Gold Carm'. Dospělá rostlina může mít jednotlivé stonky dlouhé až 1m.

Vánoční kaktus má rád slunné světlé místo a v letních měsících jej můžeme umístit i ven a tím ji zesílit. V období vegetativního klidu potřebuje sníženou teplotu na 12 - 15°C. Přibližně 3 měsíce před chtěným rozkvetením rostlině snížíme zálivku na minimum a přemístíme do chladna. Na takovém místě zůstane zhruba jeden měsíc a pak ji vrátíme zpět do teplejšího prostředí pokojové teploty. V okamžiku objevení poupat zvýšíme zálivku na původní a lehce přihnojujeme každých 14 dní. Po odkvetení opět můžeme zálivku na jeden měsíc snížit a uvést tak rostlinu do většího klidu. Tato doba je vhodná na přesazení. Můžeme použít pouze rašelinu bez dalších příměsí nebo drnovku, listovku a písek ve stejném poměru. V březnu začíná rostlina růst, zvýšíme zálivku a přihnojujeme nejlépe organickým hnojivem. Pozor, aby neobsahovalo vápník, který rostlinu ničí! S přihnojováním končíme v červenci.

Množíme řízky, které si připravíme ulomením z mateřské rosltiny. Dejte pozor, aby na řízku byly alespoň tři články. Před zasazením nechte lomovou část dobře zaschnout. Pro dezinfekci můžete použít dřevěné uhlí.

SchlumbergeraTruncata2.jpg
      1024 x 768 px
      217.54 kB SchlumbergeraTruncata3.jpg
      602 x 514 px
      52.39 kB

 

Vánoční kaktus pochází z deštných pralesů tropické Brazílie. Postupným křížením vznikly kultivary nejrůznějších barev, které se běžně objevují v nabídkách zahradnictví. Mezi nejrozšířenější kultivary patří tyto:

 • 'Andenken an Rudolf Zenneck': karmínově červený;
 • 'Delicatum': bílý;
 • 'Frankenstolz': oranžový;
 • 'Königer`s Weihnachtsfreude': červený;
 • 'Le Vesuv': fialově červený;
 • 'Wintermärchen': bílý.

vánoční kaktus 2.jpg
Vánoční kaktus nemá rád přímé slunce, tudíž byste měli zabránit, aby na něj dopadaly jeho paprsky

Polostín je nejlepší volbou

Umístění rostliny je společně s teplotou

vzduchu tím nejdůležitějším, nač byste se měli při jejím pěstování zaměřit. Vánoční kaktus nesnáší dobře slunce a přílišné světlo, takže se mu bude dařit spíše v polostínu. Pokud máte okno na sever, je to nejlepší místo, kam ho můžete dát.

 

Jsou-li vaše okna orientována na východ, můžete to udělat jako já. Kaktus jsem sice umístila klasicky za okno, avšak mám neustále stažené žaluzie. Nemusí být zatažené úplně, ale tak, aby alespoň trochu bránily přísunu světla.

Vánoční kaktus potřebuje své

Vánoční kaktus je rostlina

velmi náročná na teplotní podmínky. Sice roste i při teplotě od 22 stupňů Celsia, ale nekvete. Pokud chcete docílit toho, aby vykvetl, umístěte ho do prostor o teplotě mezi 12 až 15 stupni Celsia.

 

vánoční kaktus1.jpg
Rostlina potřebuje pravidelné období klidu

Protože kořeny jsou velmi choulostivé na přemokření, odpusťte si příliš častou zálivku. V době květu dodejte rostlině vodu
přibližně každý týden a dbejte na to, aby zemina nebyla ani úplně suchá, ale ani přemokřená, tak aby mohly kořeny dostatečně
růst

.

 

 

Jakmile rostlina odkvete, přísun vody radikálně omezte a v plné míře obnovte zase až po objevení nových poupat. Svou roli hraje i vlhkost vzduchu

– pokud je nízká, můžete ji zvýšit pravidelným rosením rostliny. Jak u rosení, tak i při zálivce používejte jen odstátou vodu.

 

Když květy opadávají

Škůdci a choroby se na této rostlině vyskytují opravdu velmi vzácně. Pokud tedy kaktus nevykvete, bývá to většinou způsobeno neadekvátní teplotou v místnosti, v níž ho pěstujete.

Občas se stává, že na rostlině se objeví poupata, ale začnou vzápětí opadávat. Je to znamení toho, že máte v místnosti příliš suchý vzduch. Pokud nebudete otálet, mělo by ke zlepšení stavu postačit, když začnete rostlinu pravidelně rosit.

vánoční kaktus3.jpg
Vánoční kaktus má různé kultivary, nejrozšířenější je však tato barva

Proč letnit kaktus aneb Jak si pojistit násadu poupat

V létě kaktusu velmi prospívá letnění. Jak na to? Až nastanou teplé dny, vyneste jej na zahradu (samozřejmě ne na plné slunce), kde bude mít od května do srpna dostatek čerstvého vzduchu. Pokud nemáte zahradu, postačí mu i umístění mezi okny. Kaktus se vám odmění tím, že v říjnu až lednu lépe nasadí poupata.

 

Náhledy fotografií ze složky vánoční kaktus (schlumbergera)