Jdi na obsah Jdi na menu
 


velikonoční kaktus a fylokaktus

17. 12. 2009

RHIPALIDOPSIS-VELIKONOČNÍ KAKTUS

Existují tři druhy. Pochází z Brazílie.Slideshow

Druhy:

Rhipsalidopsis gaertneri

Pochází z Brazílie. Velice se podobá vánočnímu kaktusu (rod Schlumbergera). Na rozdíl od něj ale jednotlivé články mají kraj tvořený vlnkami. Dorůstá výšky až 30cm. Rostlina je tvořena na sebe navazujícími články. Kvete na jaře v obodbí velikonoc červenooranžovými paprsčitými květy.

Vyhovuje mu teplé místo s dostatkem světla nebo polostín. Na zimu se rostlina přenese do chladné místnosti s teplotou kolem 10°C bez žádné zálivky. V okamžiku tvorby poupat se přemístí do pokojové teploty a postupně zvyšujeme zálivku. Pokud jsou poupata již náležitě nalitá, nesmí se s rostlinou hýbat, jinak o ně přijde. Je velice nenáročná na zeminu. V substrátu obsahujícím menší množství živin kvete nejlépe. Přesazujte až ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné.

Množí se jednotlivými články rostliny, které bez problému zakořeňují.

RhipsalidopsisGaertneri.jpg
1120 x 840 px
138.92 kB

Rhipsalidopsis rosea

Kvete růžovými květy.

 

 

FYLOKAKTUS-EPIPHYLLUM

Popis: Fylokaktus tvoří dlouhé ploché stonky. Na trsu dospělé rostliny vykvétají nápadně velké květy červené barvy.

Výška: 0,2–0,3 m

Šířka:

Tvar: trs

List:

Barva listu: zelená

Květ: velké, červené, z několika kruhů korunních plátků

Barva květu: červená, růžová

Plod:

Barva plodu:

Jiné množení:

Nároky na půdu:

Nároky na světlo: plné slunce až polostín

Nároky na vlhkost: vyšší

Atraktivita: květ, list

Použití: Na světlém místě bez slunečního úpalu krásně pokvete.

Ostatní: Fylokaktus vyžaduje na jaře a v létě vydatnou zálivku a stále vlhký vzduch. V zimním klidu jej zaléváme slabě.

Kvetení:

Zralost:

Výsev:

Výsadba: únor až březen

 

téměř všechny druhy fylokaktusu jsou kříženci různých druhů,mají dekorativní květy velikosti až 20cm dlouhé a stále se šlechtí nové odrůdy.Dříve měla epifyla slabý kořenový systém a proto byla roubovaná na selenicereus -královna noci- který má dobře vyvinutů kořenový systém a tak byly vypěstované i bohatě kvetoucí kaktusové stromy.Latinský název pochází z řeckých slov epi - na a phylon = list je odvozen z toho,že květy rostou na konci podlouhlých listů.Listy jsou ale rozšířené výhonky takzvané phyllocladie.Listokvěty jsou epifysy,které žijí na jiné rostlině aniž by z ni čerpala živiny,kaktusy v původním prostředí rostou ve vidlicích větví vysokých stromů a živí se tlejicími rostlinnými zbytky a využívají dešťovou vodu a vlhkost,která vystupuje z půdy.
Epifylum
Hybridy mohou být velmi velké.Starší exempláře mají dlouhé,převislé listové úponky a působí dekorativně na květino­vém sloupu nebo v zá­věsném květináči.Některé odrůdy mají až dvaceticentimetrové květy v barvách od bí­lo-žluté přes oranžovou až po růžovou,červe­nou a fialovou.Téměř vůbec nevoní.Kaktus má rád světlé stanoviště bez přímého slunce.Na jaře a v létě snáší vysoké teploty.Během klidové přestáv­ky v zimě jsou ideální teploty 8 až 10stupňů,Zalévá se odvápněnou vodou,hnojí se dvakrát týdně po odkvětu,.pokud kvetl kaktus jen slabě, použij­te tekuté hnojivo bohaté na fosfor.Epifylum vyžaduje sub­strát složený z 1/4 ost­rého písku a 3/4 hu­mózní zeminy,přesazuje se po odkvětu.Po odkvětu se odřežou staré poškozené a ne­vzhledné stonky.Rostlině se dobře daří v zimní zahradě ne­bo v chladnější místnosti.
Photobucket
Pěstování
Únor - květen
Od února začíná rostlina růst a musí se posta­vit na světlejší místo.Za­čneme pravidelně,ale opatrně zalévat.Jakmile se objeví první poupata,mu­sí se množství vody zvýšit.S rostlinou se od toho oka­mžiku již nesmí hýbat.
Červenec - srpen
Kaktus odkvetl a rostlina potřebuje klid.Vhodné je ­místo v polostínu.V polo­vině srpna můžeme rostlinu přesadit a opět více zalé­vat.Jednou týdně hnojit.Pokud byl květ slabý, použijeme hnojivo obsahující fosfor
Září -leden
Množství vody se musí po­stupně redukovat.Od lis­topadu má rostlina stát v chladu.Zalévat jen tolik,aby se listy nekrabatily.
Péče
Pokud poupata opadávají,rostlinu jste během květu přemístili.Nechte ji stát na stejném místě,taky to může způsobit nedostatečná zálivka.
. Hniloba na bázi stonků.
Rostlina stála v přílišném chladu a mok­ru.Je důležité zvláště v zi­mě nezalévat příliš mno­ho a nechat rostlinu od­počívat
Listy se krabatí.
To se může stát v zimě, když se rostlina trápí suchem.Zálivka to napraví.
Photobucket
Tajemství bohatého květu spočívá v obdo­bích klidu a ve správné teplotě.Na jaře a v lé­tě snášejí mnoho tep­la,během zimního kli­du má být teplota po­kud možno stálá mezi 8 a 10°C. Jen tak rostlina překvapí příští jaro bohatstvím květů. Rostlinu můžete v létě umístit i venku.
 

Náhledy fotografií ze složky epiphyllum