Jdi na obsah Jdi na menu
 


kaktusářský kalendář

8. 12. 2009
 

LEDEN :
Uprostřed růstového klidu nemají kaktusy větší nároky než občasnou prohlídku zda nezmrzly, neuschly či se nevytahují - vše podle prostředí, ve kterém přečkávají svůj zimní klid. Studium literatury, katalogů a písemný styk za účelem opatření semen na jaro je na místě.
ÚNOR :
Přesazování, prohlídce a čištění rostlin, které se - podle počasí a stavu - rozmýšlejí, jak překvapit svého pěstitele - zda svůj život prodloužit o další sezónu, či se s ním navždy rozloučit. Zkušenosti praví, že druhou možnost volí zpravidla druhy vzácné.
BŘEZEN :
Je měsíc přesazovaní, objeví se i první květy. je to čas všeobecného probouzení. Se zálivkou však opatrně - co neuschlo, může shnít - zato pozor na jarní slunce, stínění je nutné. "Tvrdší' druhy uvítají přestěhování do pařenišť. Vysévat lze za okny nad ústředním topením, či ve vytápěných výsevních zařízeních.
DUBEN :
Přivádí rostliny do růstu, květů přibývá, zvýšíme zálivku a je čas výsevů. Dokončíme, co jsme dosud neudělali a sbírka může bez obav putovat "na venkov' do pařenišť, předokenních skleníků apod.
KVĚTEN :
Je doba květů a plného růstu. Dostatečná zálivka. větrání, kontrola výsevů, roubovaní, vegetativní množení a hlavně hodiny ztrávené pozorováním té krásy jsou hlavními povinnostmi kaktusáře.
ČERVEN :
Je prodloužený květen, zbavený prací, které jsme již vykonali, ale umocněný pokud jde o květy a hodiny strávené nad kaktusy. Kdo dřív vyséval, může semenáčky pikýrovat.
ČERVENEC :
Se svými vedry je příčinou stagnace růstu. Je vhodný čas k přesazování a pikýrování, když omezíme zálivku. Počasím i pěstitelskou činností je mu podobný.
SRPEN :
Rostlinám dopřáváme ranní rosu a kdy úbytek květů je postupně nahrazován zrajícími plody. Konec srpna je začátkem podzimní vegetace, která vrcholí v měsíci zrání.
ZÁŘÍ :
Zpočátku ještě bohatá zálivka, příprava půdy na jarní přesazování a radost z podzimních květů tvoří náplň tohoto údobí. Rostliny vytrňují, plody dozrávají. Strach před mrazíky je zatím zbytečný, stačí omezit dodávku vody.
ŘÍJEN :
Kaktusy dostanou poslední dávku vody v roce, jsou ošetřeny proti škůdcům a opatřeny tak, aby byly způsobilé k zazimování. Sběr plodů je poslední prací než přijde první měsíc zimního klidu a sucha.
LISTOPAD :
Měsíc protivný, skoupý na slunce. Doba pro praní a třídění semen.
PROSINEC :
Který dík vánocům ubíhá rychleji než předchozí listopad, a který je pln optimismu pro příští rok, protože jeho 21. den slavíme slunovrat.

 

 

Náhledy fotografií ze složky velikonoční kaktus