Jdi na obsah Jdi na menu
 


příprava půdy

10. 12. 2009

V kaktusářské literatuře najdeme mnoho různých předpisů na složení půdního substrátu pro kaktusy. Názory jednotlivých autorů bývají často zcela protichůdné. Dá se to vysvětlit tím, že návody pro pěstování kaktusů nezřídka píší lidé, kteří nemají bud žádné, nebo jen zcela povrchní praktické zkušenosti. V praxi, ověřené na staticích kaktusů a osvědčené po několika desetiletí, se ukázalo, ž e kaktusy dávají přednost půdě, která má nejen určité chemické a biologické, nýbrž – a to zejména – také fyzikální vlastnosti.

Po stránce chemického složení    musí půda obsahovat především všechny základní živiny, tj. dusík, fosfor a draslík (N, P, K), dále vápník (Ca) a mnoho tzv. stopových prvků. Další důležité prvky – uhlík (C), vodík (h) a kyslík (O) – jsou obsažených ve vzduchu a vodě. Všechny živiny musí být ve formě přijatelné pro rostliny a musí  jich být dostatečná zásoba.

 

Biologické vlastnosti    půdy souvisejí přímo s množstvím živných organismů v půdě. Nejdůležitější z nich sou půdní bakterie. Mnohé z nich rozkládají humus na jednoduché, rostlinám přístupné látky. Některé z nich obohacují půdu dokonce o  dusík. Jinými slovy půdní bakterie vyrábějí pro rostliny stálé zásoby živin.

 

 

 

Cihlová drť    zlepšuje fyzikální vlastnosti půdy. Písku a cihlové drti přidáváme do směsi pro kaktusy nejméně třetinu, u choulostivých druhů mnohem více, někdy až 90%. Rašelina přidává se ho do směsi asi 10%, kromě vrstvi která se klade na dno nádoby jako drenáž. Rašeliník  se osvědčil  velice dobře. Provzdušňuje půdu, udržuje dlouho vlhkost a konečně svou přirozenou kyselostí 3,5 –4,5 pH zabraňuje alkalizaci. Použítím rašeliny omezíme též výskyt červce kořenového.

 

Základní směs pro kaktusy sestavíme takto: 2 až 3 díly rašeliny. 1,5 dílu písku, 15dílu cihlové drti (antuky), 2 - 3 díly kompostové zeminy. Tuto základní směs můžeme pozměňovat přidáním nebo ubráním některých  složek podle toho, pro jaké kaktusy j určena.