Jdi na obsah Jdi na menu
 


půda a přesazování

16. 12. 2009

Půda

    Základní půdní směsí pro kaktusy, které mají jemné kořeny, je 1 díl drnovky, 1 díl kompostovky nebo listovky (nejlepší je buková), 1 díl rašeliny a 1 díl říčního písku.
    Kaktusy, které mají silné, řepovité kořeny, vyžadují 1 a 1/2 dílu drnovky (nebo podobné jílovité země), 1/2 dílu kompostovky (listovky), 1 díl rašeliny a 1 díl říčního písku.
    Každou ze složek nejprve přesejeme přes síto o velikosti ok 5 až 7 mm a po odměření jednotlivých složek směs velmi důkladně promícháme. Zem na sázení má být mírně vlhká (tedy ne mokrá, ale ani úplně suchá).

   Přesazování

    Dospělé kaktusy se mají přesazovat po 2-3 letech. Tím jim nejen poskytneme čerstvý substrát, ale zároveň se přesvědčíme, v jakém stavu jsou kořeny, a zda nejsou napadeny nějakými škůdci. Starší a větší exempláře můžeme ponechat nepřesazeny i více let, ale jen za předpokladu, že v uplynulém posledním roce dobře vegetovaly.
    Nejvhodnější dobou pro přesazování je předjaří - konec února až začátek března. Používáme květináče či truhlíky z umělé hmoty, polystyrénu nebo pozinkovaného plechu (tradiční hliněné nejsou vhodné). Pro všechny typy nádob pak platí zásada, že nemají být příliš hluboké. U truhlíků stačí 6 cm, u květináčů nemá být hloubka o mnoho větší. Na dně každé nádoby musí být otvory pro odtok přebytečné vody, které zakryjeme hliněnými střepy. Na dno pak dáme ještě centimetrovou vrstvu hrubé drti (kamínků) jako drenáž.
    Pokud jsme tak neučinili již na podzim, kaktusy vyjmeme z půdy a z jejich kořenů důkladně odstraníme všechnu starou zem. Nemocné, zaschlé a příliš dlouhé kořeny odřežeme ostrým nožem nebo odstřihneme nůžkami. Rostliny pak necháme nejméně týden ležet na suchém a teplém místě, aby se rány zahojily (ne však na přímém slunci!).
    Sázíme do předem připravené půdy tak, aby kořínky směřovaly kolmo dolů. Zem ke kořínkům nepřimačkáváme, ale pouze mírně sklepeme. Při uchopení kaktusů během sázení si pomáháme pinzetou a starou rukavicí. Případné ostny ulpělé v pokožce odstraníme důkladným vydrhnutím rukou kartáčem. Jakkoli jsou dotyky ostnů nepříjemné, je třeba si uvědomit, že přesazování kaktusů je operace velmi důležitá a pro další správný vývoj rostlin často rozhodující.
 
drnovka
drnovka
  kompostovka
kompostovka
rašelina
rašelina
  říční písek
říční písek
 

Náhledy fotografií ze složky ariocarpus bravoanus