Jdi na obsah Jdi na menu
 


zimní klid

10. 12. 2009

Zimování je pro kaktusy těžké období, proto se někdy stává, že nám pár kaktusů zajde. Většinou to jsou kaktusy na kterých nám nejvíce záleží. Nikdy „nechcípne“ obyčejný echinopsis, kterých máme desítky, nebo podnože na roubování, které se počítají na stovky. Vždy je to nějaká rarita nebo ve sbírce ojedinělý kousek, ať už špatně klíčící aztékium nebo půlmetrový grusóny… Ale to docela předbíhám, ještě je září a zimování nás teprve čeká. Jak už název tohoto článku říká, budu se věnovat kaktusům, které ještě v září kvetou a které nás v tomto sychravém počasí mohou trochu rozveselit.

obrazek

Tuto krásnou mamilárii mám se sbírce 4. rokem, ale teprve teď vykvetla zhruba centimetrovými kvítky. Byl to opravdový svátek. Atmosféru toho okamžiku pochopí „jenom“ kaktusáři, kterým se stalo něco podobného…První kvítky se nikdy nezapomínají…

obrazek

Na druhém obrázku vidíte neméně zajímavý v noci kvetoucí kaktus s krásným jménem Setiechinopsis mirabilis. V mojí sbírce je druhým rokem a také podruhé vykvétá. Poprvé to bylo na jaře, ale bohužel jsem otevřený květ neviděl. Zahlédl jsem poupě a potom jenom uschlý květ…Kvetl jenom jednu noc a tu jsem zmeškal. Ale když vykvetla podruhé(teď v září), byl jsem připraven. Květ jsem si vyfotil snad ze všech možných stran a různě nasvícený, aby vynikla jeho krása.

obrazek

Dalším zajímavým kaktusem, který kvetl v září, je Astrophytum asterias. Na fotce je pouze s poupětem, samotný květ nemám vyfocený, což je určitě velká škoda, protože byl nádherný a docela velký ve srovnání s velikostí těla kaktusu.

obrazek

Poslední obrázek patří Gymnocalycium mihanovichii, které se trochu liší od předešlých snímků tím, že je na fotce spolu s květem i „plod“. Zatím to nevypadá, že by mohl být plný semínek. Ale zhruba za měsíc se zbarví do červena a budou se z něj sypat asi milimetrová semínka.

K podzimu patří spolu s posledními květy také „sklizeň“ kaktusových semínek. Je to úmorná práce, zvláště čištění semínek od oplodí. Proto Vám všem, kteří se pustíte do této práce, přeji hodně trpělivost a hlavně velkou sklizeň, ať máte na jaře co vysévat.