Jdi na obsah Jdi na menu
 


výsev kaktusů

8. 12. 2009

Rozmnožování semeny

    Kaktusy lze rozmnožovat pomocí odnoží (vegetativně) nebo ze semen. Pokud chceme získat semena ze svých rostlin, které nejsou samosprašné, musíme provést umělé opylování přenesením pylu z tyčinek květu jedné rostliny na bliznu květu druhé rostliny pomocí štětečku nebo vaty namotané na špejli. Při sprašování dbáme na zachování druhové čistoty a rostliny různých druhů mezi sebou zásadně nekřížíme! Semena necháváme v semenících dostatečně vyzrát. Po sklizni je uložíme na suchém a chladném místě v lékovkách nebo papírových sáčcích.
    Vlastní výsev kaktusových semen patří mezi snad nejzajímavější práce kaktusáře. Tímto způsobem se také dá poměrně levně získat větší počet nových zdravých rostlin.
    V praxi se pro výsevy nejlépe osvědčuje modifikace tzv. Fleischerovy metody, nicméně často se dnes používají také výsevy do misek se sterilním substrátem (ošetřeným protiplísňovými preparáty) přikrytých sklem.
    Pokud jsme výsev provedli v dubnu, což je nejvhodnější termín pro většinu druhů, semenáčky přesazujeme (pikýrujeme) obvykle již v červenci nebo v srpnu. Po vyschnutí výsevního substrátu je opatrně vyjmeme a necháme ležet několik hodin na teplém suchém místě, aby se poraněné kořínky zacelily.
    Přesazujeme do téměř suché půdní směsi běžného složení, kterou jsme předtím podrobili sterilizaci. Vzdálenost přesazených semenáčků nemá být větší než jejich průměr. Zaléváme opatrně, nejdříve 3 dny po přesazení.
    Je výhodné umístit poprvé i podruhé přesazované semenáčky do 3 až 4 cm hlubokých misek, které přikryjeme průhlednými víčky z umělé hmoty. Stálá vlhkost vzduchu v těchto "miniskleníčcích" velice příznivě působí na rychlejší růst semenáčků.
    Jakmile semenáčky narostou do takové velikosti, že se vzájemně dotýkají, přesazujeme je znovu (obvykle na jaře příštího roku), nyní již do normální půdní směsi. Pokud jsme výsev uskutečnili v září (což je pro výsevy po dubnu druhý nejvhodnější termín), přesazujeme rostlinky z výsevní sklenice či misky také až na jaře. Na rozdíl od dospělých rostlin semenáčky přes zimu držíme v teple a na světle a občas je mírně zalejeme.
    Některé druhy vyžadují vysévat poněkud odlišně - viz výsev zimovzdorných opuncií

 

Náhledy fotografií ze složky