Jdi na obsah Jdi na menu
 


rhipsalis

17. 12. 2009
druh Rhipsalis baccifera  - ripsalis bobulonosný

Rhipsalis baccifera - ripsalis bobulonosný

Pochází z Ameriky, Afriky a Srí Lanky. Ač se to nezdá, jedná se o primitivní epifitní formu kaktusu.

Kvete v období velikonoc. Pěstujte při teplotách 18 - 20°C v létě a na zimu snižte teplotu na 15 - 17°C. Má rád dostatek světla, ovšem bez přímých slunečních paprsků. Substrát by měl zůstat stále vlhký. Dobré je i dopřát rostlině rosení. Po odkvětu zálivku zmírněte a přes zimu ještě více. Pouze dohlédněte, aby substrát nevyshl zcela. Přesazujte po odkvětu do substrátu s kyselejším pH 4,5 - 6. Doporučená skladba zeminy je stejný díl drnovky, listovky, rašeliny a hrubšího písku. Na dno květináče umístěte drenáž.

Rozmnožuje se stonkovými řízky se 2 - 3části a semeny. U řízků postačí, aby se do zeminy vložily pouze nepatrně nebo stačí pouhé opření o okraj květináče a řízek zakoření sám jen díky dotýkající se části se zeminou.


Rhipsalis.jpg
576 x 768 px
101.67 kB Rhipsalis2.jpg
615 x 820 px
204.3 kB Rhipsalis3.jpg
624 x 832 px
169.97 kB Rhipsalis4.jpg
1088 x 816 px
246.34 kB Rhipsalis5.jpg
1088 x 816 px
134.21 kB

 

Rhipsalis cassutha

stanoviště: polostín
zálivka: častá + mlžení
výška: 31-60 cm
barva: zelená
okrasná: listem

 

 

 
 
 
 

Ripsális je bizarní rostlina, která nevypadá jako kaktus, ale přitom kaktusem je – pouze má místo trnů vlákna. Maličké bílé květy se objevují v zimě a na jaře se mění v bílé bobule. Ripsális vyžaduje stanoviště na světlém místě, ale s nutným zastíněním před přímými slunečními paprsky. Dobře se mu daří na severním okně. Poté, co se na něm objeví poupata až do konce jeho kvetení zaléváme vydatně. Po odkvetení zálivku omezíme. Ripsális uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Ripsális přihnojujeme od března do června speciálním hnojivem pro kaktusy, každé dva týdny. Ripsális se uchovává se při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát mu období klidu při teplotě 15 až 17°C.

Rhipsalis je epifytní kaktus. Je velmi rozšířený jak mezi kaktusáři, tak i mezi těmi, kteří pěstují nejrůznější pokojové rostliny. Běžný pěstitel Rhipsalis ke kaktusům jen těžko zařadí, protože jejich vnější vzhled neodpovídá obvyklým představám o kaktusech. S tím jsou také spojeny základní chyby v péči. Rhipsalis je letní kaktus a péče o něj je osobitá, avšak jsou celkem nenáročné. Velmi efektně Rhipsalis vypadá v závěsných košících nebo květináčích. Obvykle rozkvétá na velikonoce, kvete tedy od dubna do května. Rhipsalis pilocarpa: Má stonky, které jsou silnější a tvrdší, nevětví se příliš silně a jsou pokryty krátkými nažloutlými vlásky. Ve vhodných podmínkách kvete 2 až 3 krát za rok. Kvete celkem hojně velkými nažloutlými květy. Květy mají hodně okvětních lístků a tyčinek, díky čemuž vypadají nadýchaně. Rhipsalis cereuscula: Má stonky, které se skládají z tenkých masitých a krátkých částí, které se dobře větví. Můžeme říci, že se tato rostlina skládá z jakoby tenkých tyčinek. Může být jak závěsný, tak i stromovitý, v tom případě se však musí přivazovat. V pokojových podmínkách kvete velmi vzácně. ČELEĎ: Cactaceae, kaktusovité. PŮVOD: Brazílie. TEPLOTA: Rhipsalis se uchovává se při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát mu období klidu při teplotě 15 až 17°C. OSVĚTLENÍ: Rhipsalis vyžaduje stanoviště na světlém místě, ale s nutným zastíněním před přímými slunečními paprsky. Dobře se mu daří na severním okně. ZÁLIVKA: Rhipsalis poté, co se na něm objeví poupata až do konce jeho kvetení zaléváme vydatně, zem musí být stále navlhlá. Na konci kvetení se zálivka trochu omezuje. Od září rostlina přechází do období klidu. Se snížením teploty je zálivka omezená, zalévá se ojediněle, pouze tak, aby zemina nevyschla úplně. HNOJENÍ: Rhipsalis přihnojujeme od března do června speciálním hnojivem pro kaktusy, každé dva týdny. Aplikovat pro velikonoční kaktus organická hnojiva, což platí i pro ostatní kaktusy, nelze. VLHKOST VZDUCHU: Rhipsalis uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Vlhké prostředí je pro velikonoční kaktusy prospěšné. PŘESAZOVÁNÍ: Rhipsalis přesazujeme po odkvětu, vždy na konci května až v červnu. Nádoba pro přesazení se hodí prostorná, ne však hluboká. Upřednostňují substrát se slabě kyselou reakcí, s pH 4,5 až 6. Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuka. Nutná je dobrá drenáž. Můžete použít kupovanou půdní směs pro kaktusy. ROZMNOŽOVÁNÍ: Rhipsalis se rozmnožujeme semeny a řízky, které se po několika kusech sadí do jednoho květináče. Řízky, které mají 2 až 3 části, se v průběhu 2 dnů usuší a zakořeňují v navlhlém substrátu z listovky a písku ve stejném podílu. Řízky se nemohou zahloubit do země, postačí, když se spodek části bude dotýkat půdy. ŠKŮDCI, CHOROBY: Rhipsalis bývá škůdci a chorobami napadán jen velmi vzácně.
 

Náhledy fotografií ze složky rhipsalis