Jdi na obsah Jdi na menu
 


Schlumbergera truncata
Vánoční kaktus

stanoviště: polostín
zálivka: občasná + mlžení
výška: 31-60 cm
barva: bílá, červená, růžová
okrasná: květem


 

 Vánoční kaktus pochází z brazilského deštného pralesa, kde roste vysoko v korunách stromů. Kvete v období vánoc, od toho je odvozen jeho název. Vyžaduje světlé až polostinné místo bez přímého slunce. Většinu roku vyžaduje bohatou zálivku. Po odkvětu však zálivku zmírníme. Je nutná zvýšená vlhkost, proto kaktus často rosíme a květináč postavíme do misky s vlhkými kamínky. V době růstu přihnojujeme každých 14 dní tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Vánočnímu kaktusu dopřejeme normální pokojovou teplotu, v období klidu vyžaduje spíše chladnější teploty okolo 12-15°C.

 

Rhipsalidopsis
Velikonoční kaktus

stanoviště: polostín
zálivka: občasná + mlžení
výška: 1-30 cm
barva: bílá, oranžová, červená, fialová, růžová
okrasná: květem
 
 
 
 
 
Katalogové č.:  PR 100
Popis a péče

Velikonoční kaktus pochází z oblasti jižní Brazílie. Kvést začíná kaktus v dubnu a těší nás svojí krásou zhruba dva měsíce. V létě dejte kaktus do polostínu bez přímého slunce, od ledna na světlé místo. Během vegetace jej zalévejte hojně, v zimě mírně, nikdy však nenechte květináč stát ve vodě. Jakmile se počátkem jara objeví první poupata, začněte jej přihnojovat každé dva týdny. Velikonoční kaktus uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Uchováváme při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát mu období klidu při teplotě 15 až 17°C.

Rhipsalis cassutha
Ripsális

stanoviště: polostín
zálivka: častá + mlžení
výška: 31-60 cm
barva: zelená
okrasná: listem
 
 
 
 
 

Ripsális je bizarní rostlina, která nevypadá jako kaktus, ale přitom kaktusem je – pouze má místo trnů vlákna. Maličké bílé květy se objevují v zimě a na jaře se mění v bílé bobule. Ripsális vyžaduje stanoviště na světlém místě, ale s nutným zastíněním před přímými slunečními paprsky. Dobře se mu daří na severním okně. Poté, co se na něm objeví poupata až do konce jeho kvetení zaléváme vydatně. Po odkvetení zálivku omezíme. Ripsális uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Ripsális přihnojujeme od března do června speciálním hnojivem pro kaktusy, každé dva týdny. Ripsális se uchovává se při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát mu období klidu při teplotě 15 až 17°C.

Obr.01: Kvetoucí Hatiora gaertneri cv. Capella, který se hojně pěstuje v holandských sklenících a poté prostřednictvím hypermarketů se rozšiřuje do mnoha domácností pod starým jménem Rhipsalidopsis.


Obr.02: Na pohled velmi odlišná od předchozí Hatiora salicornioides, která kvete drobnými žlutými kvítky.

BOTANICKÝ NÁZEV:
Hatiora, Hatiora rosea, Hatiora graeseri
POPIS:
Hatiora se často se plete s vánočním kaktusem. Hatioru lehce odlišíme, má radiální symetrický tvar s krátkou kvetoucí trubkou. Články jsou okrouhlého tvaru a často mají načervenalý oddenek. Hatiora graeseri se vyznačuje červenými, žlutými, oranžovými, růžovými, atd. Hatiora rosea může mít květy různých odstínů, od růžového po fialový.
Hatiora ostatním druhům podobná není, sestává se z mnoha větviček, které se skládají z článků dlouhých až do 3 cm, tloušťku mají 0,5 až 10 cm. Kvetení je neobyčejně bohaté s desítkami malých žlutých květů. Počítejte s tím, že časem bude rostlina potřebovat oporu na přidržení rostliny.
ČELEĎ:
Cactaceae, kaktusovité.
PŮVOD:
Brazílie.
TEPLOTA:
Hatiora se uchovává se při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát jí období klidu při teplotě 15 až 17°C.
OSVĚTLENÍ:
Hatiora má ráda s

tanoviště na světlém místě nebo v lehkém polostínu. Je nutné ji před přímými slunečními paprsky zastínit. Dobře se jí daří na severním okně.
ZÁLIVKA:
Hatiora potřebuje poté, co se jí objeví poupata, až do konce kvetení vydatnou zálivku, zem musí být stále navlhlá. Na konci kvetení se zálivka trochu omezuje. Od září rostlina přechází do období klidu. Se snížením teploty je zálivka omezená, zalévá se ojediněle, pouze tak, aby zemina nevyschla úplně.
HNOJENÍ:
Hatiora se přihnojuje od března do června každé 2 týdny speciálním hnojivem pro kaktusy. Aplikovat pro velikonoční kaktus organická hnojiva, stejně jako pro ostatní kaktusy, nelze.
VLHKOST VZDUCHU:
Hatiora má ráda vysokou vlhkost vzduchu, proto uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Vlhké prostředí velikonočním kaktusům prospěšné.
PŘESAZOVÁNÍ:
Hatiora se přesazuje vždy po odkvětu, na konci května až v červnu. Nádoba pro přesazení by měla být prostorná, ne však hluboká. Upřednostňuje substrát se slabě kyselou reakcí, s pH 4,5 až 6.
Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuka. Nutná je dobrá drenáž. Můžete použít kupovanou půdní směs pro kaktusy.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Hatiora se rozmnožuje semeny a řízky, které se po několika kusech sadí do jednoho květináče. Řízky, které mají 2 až 3 části, se v průběhu 2 dnů usuší a zakořeňují v navlhlém substrátu z listovky a písku ve stejném podílu. Řízky se nemohou zahloubit do země, postačí, když se spodní část bude dotýkat půdy.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hatiora bývá škůdci a chorobami napadána pouze následkem přelití.
 

Náhledy fotografií ze složky velikonoční kaktus