Jdi na obsah Jdi na menu
 


světlo a teplota

16. 12. 2009

Kaktusy - světlo a teplota

Kaktusy sice mají rozdílné nároky na podmínky růstu, ale vzhledem k tomu, že celkově jsou velmi odolné, můžeme uvést několik obecně platných pravidel pro volbu adekvátního stanoviště. V bytě je vhodné jižní, východní nebo západní okno.

Kaktusy

Kaktusy


Severní okna nejsou příliš vhodná, protože tu většinou není dostatek světla. Měli bychom dávat přednost okennímu parapetu; uprostřed místnosti intenzita světla rapidně klesá, pokud místnost nemá velmi velká okna, světlíky, střešní okna nebo malou hloubku. Kaktusy – podle druhu – upřednostňují relativně vysokou okolní teplotu. Rostliny by měly být uspořádány tak, aby nebyly vystaveny trvalému průvanu a aby na ně sluneční světlo dopadalo nepřímo. Přímé slunce může rostlinám škodit; zejména po nějakém „ošetřovatelském“ zásahu, jako je např. rosení rostliny, mohou kvůli kapkám vody, v nichž se světlo svazkuje, utrpět škody popálením.

Vzduch k dýchání
Aby byla zajištěna optimální „dýchací aktivita“ a potřebný přísun oxidu uhličitého, je třeba dbát na dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Kyslík (O2) kaktus přirozeně potřebuje k dýchání – tak jako my lidé. Všechny rostliny produkují pomocí svého zeleného barviva (chlorofylu) během fotosyntézy samostatně energii, při níž kyslík vzniká takřka jako „odpadní produkt“. Přesto by kaktusy pěstované doma neměly být v žádném případě vystaveny zatuchlému a dusivému klimatu, protože kyslík uvolňovaný rostlinami není schopen dostatečně „nahradit“ kuchyňské výpary, tabákový kouř a podobně.

Některé rostliny, mimo jiné i druhy známého rodu Schlumbergera (viz níže), dokáží zachycovat jedovaté složky ze vzduchu v místnosti a přeměňovat je na kyslík. Mezi dalšími oblíbenými pokojovými rostlinami je například dračinec (Dracaena deremensis) nebo potos (Epipremnum pinnatum) schopen odbourávat formaldehyd, benzol a trichlóretylen, filodendron zase filtruje a přeměňuje oxid uhelnatý obsažený v cigaretovém kouři. K sukulentům čistícím vzduch patří „tchýnin jazyk“ (Sansevieria trifasciata), aloe (Aloe barbadensis), krotón (druhy rodu Codialum), juka (druhy rodu Yucca), trnová koruna (Euphorbia milii) a kolopejka (druhy rodu Kalanchoe). Přesto je i pro zástupce takových „užitkových rostlin“ nezbytně nutná pravidelná cirkulace čerstvého vzduchu. Každodenní větrání rostlinám viditelně a výrazně prospívá. Přímý průvan oproti tomu může kaktusům stejně jako jiným rostlinám škodit.

Dobře temperované
Zásadně platí: čím světlejší je prostředí, tím vyšší by měla být teplota. To platí samozřejmě i obráceně a znamená to, že kaktusům je obecně milejší, když se v noci netopí. A pěstujeme-li pak kaktusovité rostliny u okna, máme záruku, že teploty jsou během dne „regulovány“ sluncem.

Kaktus – „čistička vzduchu
Druhy rodu Schlumbergera mohou čistit okolní vzduch. V obchodech se nesprávně tato „schopnost“ udává i u druhů rodu Rhipsalis. V porovnání s „nejvýše postavenou“ rostlinou čistící vzduch, s ledviníkem (Nephrolepis exaltata), však filtruje Schlumbergera ze vzduchu jenom relativně málo

Stínomilné kaktusy (výběr)
Ne všechny kaktusy vyžadují plné slunce. Některé můžeme s klidným svědomím umístit do polostínu:
Rhipsalis
Schlumbergera (vánoční kaktus)
Pereskia Hatiora, Rhipsalidopsis (velikonoční kaktusy) Obregonia denegrii .
 

Náhledy fotografií ze složky aporocactus(disocactus)bičíkovitý kaktus