Jdi na obsah Jdi na menu
 


vánoční kaktus (schlumbergera)

Tato velmi dekorativní rostlina kvetoucí velkými, krásně zbarvenými, avšak nevonnými květy, k nám přicestovala z jihoamerických tropických deštných lesů. Je to jeden z nejrozšířenějších vlhkomilných kaktusů, pěstovaných v našich domácnostech, neboť rozkvétá v době, kdy většina ostatních rostlin přechází do vegetačního klidu a dokáže okrášlit náš interiér po dobu Vánoc, odtud také jeho název „Vánoční kaktus“.

Vánoční kaktus je nenáročná rostlina, vyžadující lehčí, hlinitopísčitou, dobře drenážovanou půdu s podílem drnovky, anebo můžeme použít i koupenou směs pro kaktusy. Vyžaduje světlé stanoviště případně lehký polostín, ne však přímé slunce. Vyhovuje mu umístění na okně k severu. V létě můžeme rostlinu umístit na balkón, ale opět musíme dát pozor na to, aby nepřišla do kontaktu s přímými slunečními paprsky, které by rostlinu mohly poškodit.

Přestože jde o vlhkomilný kaktus, se zálivkou to rozhodně nepřeháníme. Zaléváme mírně a necháváme substrát mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout. Od objevení se poupat zálivku ještě více omezíme.

Pro indukci květů je nutná „chladná perioda“, na kterou řada pěstitelů zapomíná. Aby nás kaktus obdařil záplavou svých nádherných květů, je nutné od září do poloviny listopadu snížit teplotu stanoviště na 15 – 16 oC, nesmí však klesnout pod 12 oC . Na toto období rostlinu můžeme postavit například na chladnější chodbu. Po nasazení na květ ji můžeme umístit zpět do bytu, kde pokvete přibližně až do poloviny ledna.

Po odkvětu je vhodné rostlinu umístit opět na chladnější stanoviště. Při nasazení poupat je vhodné začít přihnojovat a to plnými hnojivy, ale můžeme i hnojivy na kaktusy.

Vánoční kaktus můžeme úspěšně množit řízkováním v kterémkoli období roku, kdy řeznou plochu 4 – 6 centimetrů velkých řízků necháme vyschnout a řízky zapíchneme do prohřáté zeminy. V případě přikrytí řízků fólií je nutné dbát o pravidelnou ventilaci.
Rostlina trpí škůdci a chorobami jen vzácně a tak může svou tropickou krásou zdobit interiér po dobu desítek let.